REKLAMA


Internet, Telewizja, Telefon


Osoby online: 12

foto

W dniach 15-19 sierpnia w Budzie Ruskiej odbędzie się czwarta edycja festiwalu literackiego „Patrząc na Wschód”, organizowanego przez Piotra Brysacza i Piotra Malczewskiego. Główne punkty programu to spotkania z podróżnikami, reporterami, filmowcami i dziennikarzami, a także pokazy slajdów oraz filmów związanych z Europą Wschodnią.


Zainteresowanie imprezą stało się na tyle wielkie, iż organizatorzy nie są w stanie sfinansować jej we własnym zakresie, w zamierzonym kształcie i na taką skalę, na jaką przedsięwzięcie zapowiada się w tym roku.

Podczas trzech edycji festiwalu w Budzie Ruskiej goszczeni byli wybitni pisarze i znawcy Wschodu, między innymi Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Piotr Nesterowicz Aneta Prymaka-Oniszk, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Jagielski, Michał Książek, Andrzej Strumiłło oraz Jędrzej Morawiecki.

Organizatorzy do tej pory tworzyli festiwal w ramach własnych środków finansowych, wspierani przez przyjaciół oraz władze gminy Krasnopol. Tym razem niezbędne jest dodatkowe wsparcie finansowe, które pozwoli zrealizować postawione przez organizatorów cele. 

Poniżej przedstawiamy apel Piotr Brysacza, który kieruje do ludzi dobrej woli, zainteresowanych wsparciem przedsięwzięcia.

Szanowni Państwo 

Wkraczamy w decydującą fazę zbiórki, jaką zorganizowaliśmy wspólnie z Piotrem Malczewskim na wsparcie festiwalu literackiego Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą. Do tej pory zebraliśmy 10735 zł z potrzebnych 17000 zł, a zbiórka potrawa jeszcze tydzień, do 19 lutego 2018 r. 

Bardzo prosimy o udostępnienie raz jeszcze informacji z prośbą o wsparcie festiwalu. Wierzymy w to, że można zbudować imprezę, nie opierając się o ministerialne dotacje, lecz o wspólnotę ludzi dobrej woli o tych samych zainteresowaniach i podobnym patrzeniu na świat... Wiemy, że pieniądze nie leżą na ulicy, ale w zamian za wsparcie festiwalu potrafimy odwdzięczyć się niebanalnymi nagrodami, jak i dobrą imprezą. 

Jesteśmy w trakcie budowania kalendarza festiwalowych imprez, ale już dziś wiemy, że od 15 do 19 sierpnia w Budzie Ruskiej gościć będą:
Anna Kamińska (19 VIII),
Beata Hyży-Czołpińska (15 VIII, odbędzie się także pokaz jej filmu dokumentalnego "Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego"),
Małgorzata Szejnert (15 VIII),
Ilona Wiśniewska (18 VIII),
Jędrzej Morawiecki (16 VIII),
Marcin Meller (16 VIII),
literacki spacer po Suwalszczyźnie poprowadzi Stanisław Łubieński (19 VIII),
Krzysztof Kiziewicz (17 VIII, odbędzie się także pokaz jego filmu dokumentalnego "Gabowe Grądy").

Oczywiście nie jest to pełen kalendarz tego, co będzie się działo w Budzie Ruskiej od 15 do 19 sierpnia. Nad pełnym harmonogramem spotkań nadal pracujemy. 

Dotychczas zebrane pieniądze przeznaczymy na honoraria dla zaproszonych Gości oraz na zakwaterowanie, natomiast za kwotę, której nadal nam brakuje będziemy chcieli zbudować Kontemplatorium - niecodzienną wystawę chmur z całego świata zainstalowaną w plenerze, pod dachem nieba cudownej Suwalszczyzny, zainstalowaną w taki sposób, aby odwiedzający kontemplatorium mogli te chmury podziwiać na leżąco, na trawie, mając bezpośredni kontakt z naturą. 

Bardzo proszę o udostępnienie informacji... Zbiórka trwa do 19 lutego.  
Pozdrawiam serdecznie, licząc na życzliwość oraz zrozumienie...

Piotr Brysacz
dyrektor artystyczny festiwalu

Link do zbiórki:
https://polakpotrafi.pl/projekt/wsparcie-festiwalu-literackiego-patrzac-na-wschod


KOMENTARZE


www.stronki.pl stat4u