REKLAMA


Internet, Telewizja, Telefon


Osoby online: 9

foto

Przysięga żołnierzy Pierwszej Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się w niedzielę na Placu Dominikańskim w Sejnach.


W uroczystości uczestniczyło 120 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, ich rodziny, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz służb mundurowych.
Składający przysięgę to żołnierze 12 suwalskiego batalionu lekkiej piechoty, który jest pododdziałem 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Białymstoku.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) - jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok 53 000, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Meldunek rozpoczynający zbiórkę żołnierzy przyjął gen. Wiesław Kukuła - dowódca WOT.
Przywitanie dowódcy z żołnierzami przedstawiamy na poniższym filmie.Uczestników wydarzenia i obserwujących powitał dowódca 1. Podlaskiej Brygady OT płk Sławomir Kocanowski https://youtu.be/mB2ILXWFW-4 który szczególnie podziękował między innymi gospodarzom miejsca tj. dla burmistrza i starosty za pomoc i wzorową organizację.
List od ministra Obrony Narodowej odczytał  gen. Wiesław Kukuła - dowódca WOT https://youtu.be/iVtk0udUCnA 

Po powitaniu i przemówieniach odbyła się właściwa część przysięgi wojskowej - ślubowanie, poprzedzone hymnem z podniesieniem flagi państwowej  https://youtu.be/MB2-GZzgutA Po ślubowaniu żołnierze odśpiewali pieśń pieśń I Brygady Legionów Polskich My, Pierwsza Brygada („Legiony”) https://youtu.be/MdXIT6h8bpU 
Przedstawiciel żołnierzy przekazał podziękowanie https://youtu.be/Wi9qNqmVICw 
a całość zwieńczyła defilada https://youtu.be/FPV7mqGFiMY  i  https://youtu.be/cIFmljU4HkU 
Dla wszystkich uczestników Miasto Sejny zapewniło kawę, herbatę i żołnierską grochówkę. 


KOMENTARZE


www.stronki.pl stat4u