REKLAMA


Internet, Telewizja, Telefon


Osoby online: 14

foto

Przyjaciele Edukacji - Sejny i SETI (Sejny English Teacher Initiative) zorganizowali spotkanie z osobą, która sprawia, że edukacja przyszłości staje się dostępna dla każdego już dziś.


Podczas spotkania profesor promował stronę https://pl.khanacademy.org
która zawiera bardzo dobre materiały edukacyjne dla dzieci i dorosłych tworzone na całym świecie.

Kilkuosobowa fundacja Edukacja Przyszłości tłumaczy i pozyskuje środki na tłumaczenia obcojęzycznych materiałów z międzynarodowej strony www.khanacademy.org - amerykańskiego portalu do bezpłatnego uczenia się, dla wszystkich.
Wstęp prelekcji to argumenty do propagowania rozwoju nauki i narzędzi takich jak ta strona. Dzięki nim, daleko od aglomeracji lub dobrej szkoły można mieć dostęp do edukacji na światowym poziomie. Niezbędny jest oczywiście dostęp do internetu oraz sumiennosć i dobra organizacja.

Co to jest Khan? Mankiewicz opowiada pokrótce historię tego projektu: „Młody chłopak, Salman Khan, pochodzący z Bangladeszu, po skończeniu Harvardu zaczął uczyć swoich kuzynów mieszkających w innych miastach USA. Siłą rzeczy, nauka odbywała się zdalnie, przez telefon. To jednak nie szło dobrze. Salman spróbował zatem innej formy, wrzucając filmik na Youtube i od tego wszystko się zaczęło”.
Jak mówi Mankiewicz, Khan przy okazji zdalnego nauczania „odkrył” wiele znanych od dawna prawd pedagogicznych. Na przykład to, że każde z dzieci nie rozumie czegoś innego, czas w jakim opanowują poszczególne umiejętności jest różny. Stwierdzenia te wydają się banalne, ale przecież w naszym systemie szkolnym uznaliśmy je z góry za problemy i to takie, dla których nie ma rozwiązania. Czy słyszano u nas np. o „nauczaniu do skutku”?

„Zastanówmy się – tłumaczy Mankiewicz – co to znaczy dodawać na trójkę? Uczeń wykonujący to działanie na „dostateczny” umie dodawać, czy nie?”. Wynikiem nauczania powinno być nie dodawanie na trójkę, ale na szóstkę – a zatem do skutku, dzięki zindywidualizowanemu podejściu do ucznia. Zdaniem propagatora otwartej edukacji musimy postawić na nowoczesną edukację, jedną z jej cech jest dostosowanie (w ramach określonych granic) do potrzeb i umiejętności dzieci – tutaj świetnym narzędziem jest właśnie projekt Khan Academy, który rozrósł się do ogromnej platformy z zasobami liczonymi w tysiące: filmy, podręczniki, zadania, testy etc.

Lech Mankiewicz edukację przyszłości widzi w nowych technologiach, ale jak najbardziej „zanurzonych w społecznym sosie”. Obecny system edukacji nie ma szans na całościowe wsparcie uczniów, wychwycenie ich umiejętności, talentów i rozwijanie ich. To często blokuje rozwój uczniów, nie tylko w nauce, ale i w życiu społecznym: „Jest tysiąc powodów, dla których dziecko może zgubić własną ścieżkę, a system nie potrafi w zasadzie na tę ścieżkę znowu wprowadzić. Nowe technologie dają różnorakie możliwości po temu, aby odnaleźli się w szkole. Khan to nie jedyna opcja, chciałbym, aby był inspiracją. Aby inne fundacje tworzyły własne oferty, a także własne platformy”.”

Prof. dr hab. Lech Mankiewicz - astronom i fizyk. Obecnie dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie, Prezes Fundacji Edukacja Przyszłości.
Zawodowo zajmuje się budową i wykorzystaniem małych teleskopów-robotów. Prowadzi działalność popularyzatorską w dziedzinie nauk przyrodniczych, astronomii, matematyki.
Powołana przez niego Fundacja działa na rzecz propagowania idei otwartej edukacji.

Koordynował projekt EU-HOU Hands-On Universe, Interaktywna astronomia w szkole, umożliwiający uczniom szkół w całej Polsce prowadzenie samodzielnych obserwacji astronomicznych, który został nagrodzony srebrnym medalem Komisji Europejskiej w 2009 roku.

Strona fundacji www.edukacjaprzyszlosci.pl 


KOMENTARZE


www.stronki.pl stat4u