REKLAMA


Internet, Telewizja, Telefon


Osoby online: 14

foto

W piątek (06.07) Litwini obchodzili 765 rocznicę koronacji Mendoga, pierwszego i jedynego króla Litwy.


      6 lipca Litwa obchodzi święto swojej państwowości - Dzień Koronacji Króla Mendoga, uznawanego za twórcę Wielkiego Księstwa Litewskiego, który zjednoczył wszystkie ziemie litewskie. Dla Litwinów jest to święto państwowe, obchodzone zarówno w kraju, jak również poza granicami państwa – w miejscach zamieszkania mniejszości litewskiej. Ustanowione w 1990 r. święto jest na Litwie dniem wolnym od pracy. Ten szczególny dla naszych wschodnich sąsiadów dzień uczciła też społeczność litewska zamieszkująca tereny naszego powiatu.


W Sejnach za organizację wydarzenia odpowiadała Fundacja im. biskupa Antanasa Baranauskasa „Dom Litewski” ("Lietuvių namai" Seinuose), która jest jedną z najmłodszych instytucji utworzonych przez Litwinów w Polsce (działa od 2002r.). Sejneńskie uroczystości trwały dwa dni (6-7 lipca). Świętowanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór. Wtedy mniejszość litewska zgromadziła się przy pomniku biskupa Antoniego Baranowskiego, gdzie uroczyście, z flagami w rękach i przy akompaniamencie akordeonu, odśpiewano hymn państwowy Republiki Litewskiej oraz inne narodowe pieśni.


Kolejny dzień uroczystości rozpoczął się w „Domu Litewskim” od mini jarmarku litewskiego rzemiosła artystycznego, na którym można było zarówno obejrzeć jak i zakupić wyroby rzemieślników z Litwy. Kolejnym punktem programu był koncert zespołów artystycznych działających przy „Domu Litewskim”. W trakcie imprezy dokonano otwarcia wystawy „Skaros, skarelės, skarytės” ("Szaliki, chusty, szale") przedstawiającej fotografie z okresu I połowy XX wieku. Wystawa pochodzi ze zbiorów Fundacji Muzeum Regionu Alytus.


W 2018 roku Litwa, tak jak Polska, obchodzi stulecie przywrócenia swojej państwowości, był to aspekt, na który kładziono duży nacisk w trakcie trwania uroczystości.
KOMENTARZE


www.stronki.pl stat4u