REKLAMA


Internet, Telewizja, Telefon






Osoby online: 20

foto

We wtorek (31 lipca) w Sejnach rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych – Juniores Priores Organorium Seinensis. Potrwa do soboty.


Festiwal odbywa się w Sejnach już po raz 25. Jak co roku uczestniczą w nim najlepsi młodzi organiści, z najlepszych uczelni muzycznych w kraju oraz zza granicy. Jak podkreślają uczestnicy - udział w festiwalu to dla nich ogromne wyróżnienie. Grają tu bowiem pod okiem mistrzów organowych - prof. Józefa Serafina, prof. Juliana Gembalskiego (są inicjatorami festiwalu) oraz wyjątkowo obecnego w tym roku prof. Gerhard Gnann z Niemiec. Duże znaczenie dla młodych muzyków ma również instrument. Organy w sejneńskiej bazylice, na których ćwiczą i koncertują podczas festiwalu mają 111 lat. 


Festiwal zainaugurował koncert prof. Józefa Serafina oraz jego uczniów - Karoliny Karkucińskiej, Sebastiana Kuczyńskiego i Dominika Łukaszewskiego. Obecni na nim byli zarówno władze naszego miasta jak i przedstawiciele Onikszt (Litwa), gdzie po zakończonych warsztatach i koncertach w Sejnach przeniosą się muzycy. W trakcie trwania festiwalu codziennie od godziny 10.00 do 13.00 odbywać się będą kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych profesorów. Natomiast o 19.00 w sejneńskiej bazylice  rozpoczynać się będą się koncerty mistrzów i ich uczniów, na które organizatorzy oraz muzycy zapraszają zarówno mieszkańców Sejn, jak i turystów. Dokładny plan dostępny tutaj 



Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się dzięki wsparciu (także finansowemu) Urzędu Miasta Sejny, Ośrodka Kultury w Sejnach oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wydarzenie koordynuje Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach



KOMENTARZE


www.stronki.pl stat4u