REKLAMA


Internet, Telewizja, Telefon


Osoby online: 18

Mela

autor:
Mela
foto

W pierwszy weekend września miały miejsce uroczystości upamiętniające 200lecie utworzenia Diecezji Sejneńskiej


Diecezja sejneńska (zwana też augustowską) działała w latach 1818-1925, jej stolicą biskupią były Sejny. Dnia 30 czerwca 1818 roku papież Pius VII bullą "Ex imposita Nobis" erygował diecezję augustowską, czyli sejneńską. Teren diecezji obejmował województwo augustowskie. Liczyła 12 dekanatów, od Wysokiego Mazowieckiego i Łomży na południu, po Kalwarię, Mariampol i Wiłkowyszki na północy. W okresie międzywojennym Sejny znalazły się na Litwie, a diecezję przeniesiono do Łomży.

W podziemiach bazyliki spoczywa trzech biskupów. Wśród nich jest między innymi ksiądz biskup Antoni Baranowski - ważna postać dla społeczności litewskiej. Był bowiem poetą tworzącym po litewsku, a także tłumaczem Pisma Świętego na język litewski.


Dziś Sejny należą do powstałej w 1992 r. diecezji ełckiej i są siedzibą dekanatu św. Kazimierza Królewicza, a od 2009 roku są biskupstwem tytularnym (tytuł nadawany dawnej, nieistniejącej już diecezji; przydzielana jest biskupom, niebędącym ordynariuszami). Pierwszym i obecnym biskupem Sejn jest abp Jan Pawłowski, od 2015 delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a w latach 2009-2015 nuncjusz apostolski w Kongo i Gabonie.Uroczystości 200lecia utworzenia Diecezji Sejneńskiej trwały dwa dni. Rozpoczęły się w sobotę (1 września) sympozjum popularno-naukowym o historii diecezji augustowskiej, czyli sejneńskiej w Pałacu Biskupim. Tam swoje prelekcje wygłosili: ks. prof. Józef Łupiński z Łomży, prof. Algimantas Katilius z Wilna oraz prof. Wiesław Wysocki z Warszawy.

Następnie w klasztorze podominikańskim otwarto galerię obrazów z XVIII i XIX w. o tematyce sakralnej i wystawy o diecezji sejneńskiej. Wydarzenia te ubogacił koncert orkiestry kameralnej z Kowna.

Wieczorem, po uroczystym przeniesieniu Figury Matki Boskiej Sejneńskiej z kaplicy do ołtarza głównego, odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura - Biskupa Ełckiego. Kazanie wygłosił bp Rimantas Norvila z Mariampola.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza Święta jubileuszowa (w języku polskim i litewskim) – przewodniczył i kazanie wygłosi abp Jan Romeo Pawłowski, biskup tytularny sejneński. Zakończeniem liturgii była procesja na Placu św. Agaty, a po niej, na Placu Dominikańskim rozpoczął się festyn rodzinny z udziałem artystów sejneńskich, zespołów polskich i litewskich oraz koncert zespołu „Sanctus” z Gdańska.


KOMENTARZE


www.stronki.pl stat4u