REKLAMA


Internet, Telewizja, Telefon


Osoby online: 14

Lukasz

autor:
Lukasz
foto

Od kilku miesięcy w sejneńskim schronisku dla psów panuje niezłe zamieszanie. Ocieplane są budy, wizerunki psów wystawiane są na portalu społecznościowym, niedługo powstanie wybieg dla zwierząt. Wszystko po to by poprawić warunki bytu bezdomnych psów a w najlepszym wypadku znaleźć im dom. Rozmawiamy z jedną z inicjatorek całego przedsięwzięcia Panią Krystyną Chilińską


Sejny.net: Zajechałaś do schroniska w Sejnach i...

Krystyna Chilińska: Obejrzałam schronisko, wszystkie kojce, psiaki wiszące na kratach...I wiedziałam, że tak tego nie zostawię. Bardzo chciałam pomóc ale zupełnie nie wiedziałam co mogę robić.


Sn: Nie jesteś z Sejn a zdecydowałaś się pomagać temu schronisku. Dlaczego?

K.Ch: W Sejnach nie mieszkam, ale w powiecie sejneńskim mieszkam już 7 lat. Zupełnie przypadkowo dowiedziałam się o tym miejscu. Pojechałam z duszą na ramieniu bo zdawałam sobie sprawę, że taka wizyta pozostawi ślad. Trzy lata temu brałam swoją Sunię ze schroniska w Suwałkach, więc wiedziałam jak trudna to będzie wizyta.


Sn: Temat schronisk jest Ci bliski?

K.Ch: O sytuacji schronisk w Polsce wiedziałam dużo, bo temat bezdomności zwierząt zawsze leżał mi na sercu ale nie wiedziałam ani nie umiałam pomóc tym zwierzętom.


Sn: W Sejnach udało Ci się pomóc

K.Ch: Z pomocą przyszedł mi na szczęście właściciel schroniska. Powiedział, że każda pomoc przy szukaniu domów będzie bezcenna. I tak to się zaczęło. Kilka osób podjęło temat i ruszyłyśmy. Otrzymałyśmy zdjęcia piesków, każdemu z nich zrobiłyśmy specjalne wydarzenie na FB (ten portal jest nieoceniony jako przekaźnik wiadomości) i rzuciłyśmy nasze zwierzęta do publicznej wiadomości. Długo nie trzeba było czekać.


Sn: Tzn?

K.Ch: Po 2 miesiącach miałyśmy na koncie 7 adopcji, można powiedzieć o zasięgu europejskim, bo jedna sunia pojechała do Berlina. Nasze psy trafiły też do Łodzi, Radomia, Suwałk. Na dniach mamy wyjazd do Opola i Białegostoku. Tak jak w powiedzeniu kropla drąży skałę, tak systematycznie pokazując nasze psiaki wiemy, że gdzieś czeka człowiek i wypatrzy właśnie tego jedynego, który przypomina mu psa, który odszedł albo też właśnie takiego o jakim zawsze marzył.


Sn: Wielu ludziom nie jest obojętny los zwierząt jednak nie zawsze wiedzą jak pomóc

K.Ch: Rozumiem wszystkie osoby, które współczują tym schroniskowym biedom a nie mają odwagi i siły w sobie aby iść do schroniska i zapytać jak pomóc. Podpowiem. Można pomóc nie wychodząc z domu wybierając konkretnego psiaka, którym zaopiekujesz się wirtualnie, można kupić miskę , karmę, preparaty przeciwpchelne, można udostępniać i pytać znajomych czy ktoś nie jest na etapie poszukiwania psiaka. A przede wszystkim aby zakręcić ten kurek z bezdomnymi psami należy zadbać o sterylizację własnych zwierząt, bo bezdomne nie biorą się z kosmosu.


Sn: Czy uważasz ze w Sejnach panuje bezduszność na los tych psów? Tyle lat nikt nimi w ten sposób jak Wy się nie zainteresował


K.Ch: Myślę, że coś w tym jest. Bo jeżeli 14 lat jest schronisko w mieście powiatowym, a brak jest wolontariatu w nim, to albo ludzie nie wiedzą jak pomóc, albo nie widzą problemu. W schronisku przebywa kilkadziesiąt psów i każdy z nich jest bardzo biedny, nieszczęśliwy i zwyczajnie chce do swojego człowieka, a nikt z mieszkańców tego nie czuje?


Sn: Może nie odpowiada im forma pomocy?

K.Ch: Często ludzie myślą, że pomóc można przychodząc do schroniska i sprzątając boksy czy wyprowadzając psy na spacery, ale często większe znaczenia ma szukanie domów. W tym schronisku jest bardzo czysto, bywam tam często i wiem. Zwierzęta są nakarmione, zawsze jest woda. Doceńmy to, że mamy odpowiedzialną osobę w schronisku, która kocha zwierzęta i dba o nie w miarę możliwości finansowych. Warunki są skromne i tak jak wszędzie brakuje pieniędzy na wiele rzeczy. Dlatego też nawiązuję współpracę z wolontariatami w szkołach, aby pokazać młodzieży, że na tym polu są duże możliwości rozwinięcia skrzydeł. Pierwsze owoce już są i to jakie. Zgłosiła się do mnie podczas ferii młoda 16-letnia uczennica jednej z sejneńskich szkół i proszę sobie wyobrazić, że Magda, bo tak ma na imię, sama zrobiła stronę internetową „Wolontariusze Przytuliska Cyganowo w Sejnach.” I to jaką stronę. Zrobiła też piękne plakaty dla prawie 40 piesków. Ma duże serce dla zwierząt i myślę, że dla wszystkich słabszych. Bo tak już jest, że jak masz serce, to masz je dla wszystkich. Naszym mottem jest " Adoptując jednego psa, świata nie zmienisz, ale dla tego jednego psa, zmieni się cały świat"


Sn: Jak wygląda droga do adopcji psa?

K.Ch: Osoba która jest zainteresowana danym psem wyraża zgodę na wizytę przed adopcyjną. Mamy to szczęście że trafiamy na ludzi, którzy bardzo kochają zwierzęta. Powiem, że kilka domów chętnych niestety nie przeszło pozytywnie wizyty przed adopcyjnej ale to i lepiej, piesek poczeka i znajdzie lepszy dom. Zależy nam aby rodzina, która bierze psa tak skrzywdzonego przez los, często po wielu traumatycznych doświadczeniach miała świadomość i kosztów ponoszonych na wyżywienie ale też kosztów związanych z leczeniem. Chcemy mieć pewność, że pies nie trafi na łańcuch ani do kojca. Często ludziom wydaje się, że pies może pełnić funkcje dzwonka i alarmować gospodarzy, że ktoś wszedł na posesję. Zmieńmy to. Nie ma w Polsce obowiązku posiadania psa, na szczęście . Ale jak chcesz go mieć to stwórz mu odpowiednie warunki. I to właśnie sprawdzamy - czy rodzina jest świadoma.


Sn: Co osiągnęliście do tej pory licząc od pierwszej wizyty?


K.Ch: Adopcje to nasz konik  bo uważam, że schronisko powinno być miejscem przejściowym i te 9 adopcji w ciągu 2 miesięcy to nie jest dużo ale te psy prawdopodobnie dalej by tam były dzisiaj. A tak grzeją się w dobrych domach. Daliśmy materiały na ocieplenia bud i budy są sukcesywnie ocieplane. Zainspirowaliśmy właściciela do wygospodarowania terenu na wybieg. Myślę, że wspólnie możemy wiele zrobić.


Sn: Jak te psy trafiły do schroniska w Sejnach?


K.Ch: Właściwie historia większości jest tak banalna. Znaleziony i odłowiony w polu błąkał się przeganiany od wsi do wsi. Te psiaki nie maja znanej nam historii. Jedynie ta Balbinka. Historia tej malutkiej jest bardzo smutna. Jako maluch trafiła do rodziny zwyczajnej można rzecz przeciętnej. I tu niestety zwyczajny- niezwyczajny pan okazał się psychopatą i jako swój cel obrał właśnie Balbinkę. Pani najpierw broniła psinki, starała się jak mogła, ale niestety znęcanie się nad Balbinką stało się chlebem powszednim. Balbinka wylądowała na podwórku dokarmiana przez zniewoloną kobietę i na początku przychodziła jeszcze do jedzenia, jak nie była tego chama na podwórku, ale potem przeganiana i na szczęście dla niej trafiła do schroniska, gdzie siedziała 2 lata w budzie. Balbinka była w zasadzie pierwsza sunią, którą p. Czesław zgłosił do nas aby pomóc jej znaleźć dom. I tak się stało. Czeka teraz w domu tymczasowym u Uli i dochodzi do równowagi w domu pełnym miłości i zwierząt. Co do domu stałego jestem dobrej myśli gdyż Balbinka jest sunią w której zakocha się każdy, kto ją chociaż raz zobaczy. Spokojnie czekamy na odzyskanie równowagi psychicznej, potem sterylizacja i w drogę. Bądźcie z nami dla Balbinki i dla wszystkich tych, którzy nie zawsze wierzą czy takie pomaganie ma sens, bo przecież świata nie zmienimy, ale ten przypadek pokazuje, że właśnie Świat zmieniamy. Dla mnie historia do czasu adopcji nie ma znaczenia. Natomiast z zapartym tchem śledzimy historie i losy psów w nowych domach


Sn: Czym byś zachęciła osoby do podjęcia wolontariatu na rzecz schroniska w Sejnach?


K.Ch: Myślę, że tylko tym, że droga jest przetarta. Wiemy co mamy robić. Każda osoba, której psi los leży na sercu może wejść w nasze szeregi i dostanie gotowy projekt do działania lub może stworzyć swoją własną ścieżkę pomocy. Dla każdego jest miejsce na tym polu.


Sn: Dziękuje za rozmowę


Osoby do kontaktu w sprawie adopcji :

Krystyna 500 088 497

Kasia 603-297-303

Asia 607-559-019

Paulina 696-699-684

Emilia 692-833-959

Ola 502-693-039


UWAGA! Możesz też pomóc dostarczając do schroniska: karmę, legowiska, miski duże, szelki, obroże, smycze, środki czystości.


LINKI:

Strona Przytuliska: http://przytulisko1.webnode.com/ 

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/PrzytuliskoCyganowo?fref=ts


KOMENTARZE


www.stronki.pl stat4u