REKLAMA


Internet, Telewizja, Telefon


Osoby online: 13

foto

8 listopada 2017 r. (środa) godz. 18.00 w sejneńskiej Białej Synagodze


Spotkanie autorskie z Krzysztofem Czyżewskim poświęcone "Małemu centrum świata" - najnowszej książce Krzysztofa Czyżewskiego poprowadzi Janina Osewska, poetka z Augustowa.
Opowiadać będzie o praktykowaniu idei, etosie pogranicza, budowaniu mostów między przeszłością a przyszłością czy poszukiwaniu i zachowywaniu tożsamości. 


SPOTKANIE ORGANIZOWANE JEST WE WSPÓŁPRACY Z UNIWERSYTETEM TRZECIEGO WIEKU W SEJNACH Z FILIĄ W PUŃSKU.

KRZYSZTOF CZYŻEWSKI - praktyk idei, eseista i podróżnik; twórca Fundacji "Pogranicze" i Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach; szef wydawnictwa Pogranicze, w którym redaguje m.in. serie "Meridian" oraz "Sąsiedzi". Animator programów dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej, na Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej, Indonezji, Bhutanie i innych pograniczach świata. Autor książek Ścieżka pogranicza oraz Linia powrotu. Zapiski z pogranicza oraz Miłosz. Tkanka łączna. Ostatnie jego wspólne z zespołem „Pogranicza" dzieło to Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie, otwarte 30 czerwca 2011 roku w odremontowanym dworze rodziny Czesława Miłosza. 


O KSIĄŻCE "MAŁE CENTRUM ŚWIATA. ZAPISKI PRAKTYKA IDEI"


Co dla Krzysztofa Czyżewskiego oznacza „praktykowanie idei"? Jeśli ideą jest współistnienie, a praktyką – komunikacja, to współtworzone przez niego sejneńskie „Pogranicze" jest warsztatem porozumienia – gdzie szuka się środków wyrazu, dociera do głębokich pokładów pamięci, odkrywa archiwa, komunikuje się z Innym. W tym sensie Małe centrum świata jest przewodnikiem po praktykach pogranicznego współistnienia.


Pisanie o dialogu kultur w czasach Brexitu jest obarczone zwiększonym ryzykiem. Dlatego temu, co powszechne – rozpadowi, konfliktom, agresji – Czyżewski przeciwstawia kulturę obejmującą i zakorzeniającą, która zaprasza do współudziału, włącza do wspólnoty i pomaga w odnajdywaniu drogi do własnej tożsamości. Zadanie Ośrodka „Pogranicze" nie polega rzecz jasna na tym, by zażegnać konflikt na Bliskim Wschodzie albo zszyć rozdartą Unię Europejską. Polega natomiast na tym, by uczyć się od każdego, kto do „Pogranicza" zawita, jak nazywać zerwanie i razem z przybyszem pracować nad „tkanką łączną". Kiedy to się udaje, niewielkie Sejny i Krasnogruda na moment stają się małym centrum świata.

Przemysław Czapliński
www.stronki.pl stat4u