REKLAMA


Internet, Telewizja, Telefon


Osoby online: 23foto

28 maja 2018 roku (poniedziałek), godz. 18.00. Kawiarnia literacka „Piosenka o Porcelanie” w Krasnogrudzie


Spotkaniu towarzyszy książka 
Ryszard Kapuściński z daleka i z bliska, autorstwa gościa wieczoru. 
Rozmowę poprowadzi Krzysztof Czyżewski. 

Marek Kusiba
– poeta, reporter, felietonista, krytyk literacki, tłumacz, wydawca. Od roku 1984 w Kanadzie. Urodzony w 1951 w Krośnie, studiował filologię polską w Lublinie, publikując wiersze, opowiadania i reportaże m.in. na łamach „Odry”, „Kameny”, „Poezji”, „Nowego Wyrazu”; był korespondentem krakowskiego „Studenta”. W latach 1976-1981 pracował w Białymstoku w miesięczniku reporterskim „Kontrasty”, gdzie publikował reportaże, eseje i recenzje oraz w „Gazecie Współczesnej”, gdzie zamieszczał m.in. reportaże ze strajków „Solidarności”. Publikował także felietony na antenie rozgłośni Polskiego Radia. W czasie stanu wojennego został usunięty z pracy i objęty zakazem druku. Przed wyjazdem na stałe do Kanady napisał sztukę Eksmisja (współautor Jerzy Muszynski) i wydał kolejny tom poetycki Wszystkie działa na mnie, którego obwolutę w całości skonfiskowała białostocka SB.

W 1984 roku wraz z rodziną wyemigrował z Polski (na sponsorstwo rządu kanadyjskiego), mieszkał w Nowej Szkocji, a od 1985 w Toronto. Był polskim korespondentem Radio Canada Internationale w Halifaxie, współpracował z telewizją CBC oraz z „Głosem Polskim” w Toronto, a także z lubelskim „Akcentem”, publikując tam w odcinkach „zmowę oddalonych” (pisaną wraz z poetą Romanem Sabo z Vancouver). Po kilku latach został zastępcą redaktora naczelnego torontońskiego miesięcznika „Books in Canada”, członkiem zarządu Polskiego Funduszu Wydawniczego w Kanadzie oraz Fundacji Turzańskich w Toronto. Przez dwanaście lat był stałym współpracownikiem „Przeglądu Polskiego”, tygodniowego dodatku do nowojorskiego „Nowego Dziennika” (m.in. cotygodniowy felieton z cyklu Żabką przez Atlantyk). Wraz z Dianą Kuprel przekładał na język angielski i publikował wczesne reportaże i wiersze Ryszarda Kapuścińskiego (ukazały się w „The New Yorker”, „Alphabet City”, „Exile” oraz „Books in Canada”) oraz wiersze Janusza Szubera. W 2007 wybrane wiersze R. Kapuścińskiego w przekładach D. Kuprel i M. Kusiby ukazaly się w Kanadzie pt. I Wrote Stone, a w 2012 wiersze wszystkie, w obu jezykach, wyszły w Polsce i Kanadzie pod tytułem Wiersze zebrane / Collected Poems.

W roku akademickim 2004-2005 wykładał dziennikarstwo w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. J. Giedroycia w Warszawie, gdzie założył i prowadził Instytut IBiDEM (Instytut Badań i Dokumentowania Emigracji/Migracji). W 2009 należał do inicjatorów Wakacyjnej Akademii Reportażu im. R. Kapuścińskiego w Siennicy Różanej (gdzie w latach 2009-2013 prowadził wykłady z cyklu „Nocny Marek. Sztuka pisarska Ryszarda Kapuścińskiego”). Od 2007 jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz PEN Canada. Był laureatem konkursów reporterskich: Nagroda Turnieju Reporterów „Miesięcznika Literackiego” – „Polska 1980. Krajobraz ludzki” (jedna z pięciu równorzędnych); II nagroda (ex aequo z T. Torańską) konkursu o nagrodę im. Adama Polewki (Kraków 1980 –); Grand Prix ogólnopolskiego Turnieju Reporterów „Boryna’81” (Łomża 1981 – współautor: J. Muszyński).


WYBRANA TWÓRCZOŚĆ
Tratwa. [Wiersze] 1976;
Wszystkie działa na mnie. [Wiersze] 1983;
Samobójstwo Marsjan. [Wiersze] 1987;
Rozwiązać siebie. [Wiersze] 1995;
Janusz Żurakowski: From Avro Arrow to Arrow Drive. [Biografia] 2003;
Inne powody. Wiersze przebrane i nowe 1974-2004, 2005;
Admiral Road. [Wiersze] 2006;
Alassio. [Wiersze] 2006;
I Wrote Stone. The Selected Poetry of Ryszard Kapuściński. [Przekł. z D. Kuprel], 2007; 
Podręcznik do kobiet. 100 felietonów (niemal) feministycznych, 2011;
Cymbał w świecie. Felietony flâneura, 2012;
R. Kapuściński: Wiersze zebrane / Collected Poems. [Przekł. z D. Kuprel], 2012;
Ryszard  Kapuściński z daleka i z bliska, 2018.www.stronki.pl stat4u