REKLAMA


Internet, Telewizja, Telefon


Osoby online: 19

foto

20 października 2018 r. (sobota) godz. 19.00, Ośrodek Kultury w Sejnach, ul. 1 Maja 17


Zespół Zagórski/Kądziela Collaboration zaprasza na koncert premierowy swojego pierwszego albumu „Double Universe", który ukazuje się w październiku 2018 roku, nakładem Fundacji Polski Jazz.

Zespół Zagórski/Kądziela Collaboration powstał w 2016 roku z inicjatywy perkusisty Adama Zagórskiego i saksofonisty Macieja Kądzieli. Muzycy po latach zbierania doświadczeń poza granicami kraju, powrócili do ojczyzny i postanowili połączyć siły, by wspólnie realizować swoje muzyczne pomysły. Mnogość inspiracji zaczerpniętych przez liderów sprawia, że projekt jest niezwykle interesujący, wręcz wyjątkowy.

Adam Zagórski i Maciej Kądziela zamieszkali w jednym mieście i rozpoczęli współpracę, w której wykorzystują swoje rozliczne doświadczenia i inspiracje, tworząc muzykę charakteryzującą się otwartą harmonią i ogromną ekspresją. Dzięki temu stworzyli oryginalny program prezentujący ich wspólne przemyślenia na temat muzyki improwizowanej.
Współpraca z wyjątkowymi muzykami, pianistą Mateuszem Gawędą oraz kontrabasistą Damianem Kostką, umożliwiła im śmiałe wkroczenie i podbicie rodzimego rynku muzycznego, czego przykładem jest Gran Prix Festiwalu Jazz Wolności 2016. Współpraca to nie łatwa, bowiem każdy z muzyków grających w zespole ma na swoim koncie liczne indywidualne osiągnięcia i własne, ugruntowane przekonania na temat muzyki. Do projektu zapraszają też innych muzyków z różnych krajów świata. 
Zespół łączy skomplikowany harmonicznie holenderski hard-bop z lekką nutą kopenhaskiej awangardy oraz wyczuwalną inspiracją polską muzyką folkową. Świadomie eksperymentują z nurtami wychodząc poza ramy współczesnej muzyki.

Skład zespołu:
Adam Zagórski – perkusja
Maciej Kądziela – saksofon
Mateusz Gawęda – fortepian
Damian Kostka – kontrabas

ADAM ZAGÓRSKI
Perkusista jazzowy, pianista i kompozytor. W czasie studiów uczył się u wybitnych pedagogów takich jak: Krzysztof Przybyłowicz, Zbigniew Wrombel, Anders Mogensen, Steve Altenberg, Adam Nussbaum, Andrzej Olejniczak, Erik Orum, Bill Stewart, Lars Jansson, Gary Thomas, Lionel Loueke, Joost Van Schaik, Skulli Svensson, John Hollenbeck, Mark Ducret, Robin Eubanks, JD Walter, Alex Sipiagin, Joel Frahm.

Jest laureatem wielu nagród w konkursach jazzowych i festiwalach, m.in. Blue Note Competition 2014, Bielska Zadymka Jazzowa 2015, Jazz Fruit Prague 2015, Era Jazzu 2015, Jazz Wolności Sopot 2016, Krokus Jazz Festiwal 2016, Jazz nad Odrą 2018 – Grand Prix z zespołem Weezdob Collective.

Na co dzień związany z wieloma formacjami:
WEEZDOB COLLECTIVE, ADAM ZAGÓRSKI NONET, JAKUB SKOWROŃSKI TRIO, ZAGAJEWSKI/PAWLIK

MACIEJ KĄDZIELA
Saksofonista altowy, aranżer i kompozytor. Absolwent akademii muzycznej Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Podczas swojej kariery, współpracował z wieloma
czołowymi przedstawicielami jazzowego rynku muzycznego jak np: Brad Mehldau, Jeff Balard, Kasper, Tranberg, Randy Brecker, Marc Bernstein, Bob Gullotti, Chris Chick, Jakob Bro, Bill Steward, Tony Malaby, Jerzy Główczewski, Piotr Baron, Grzech Piotrowski, Jerzy Małek. 

Jest laureatem wielu nagród i konkursów jako solista oraz lider zespołu. Wraz z zespołem Tuźnik/Kądziela Quartet zdobył Grand PRiX jednego z najbardziej prestiżowych festiwali jazzowych jakim jest „Jazz Nad Odrą" w 2011 r. Ponadto Novum Jazz Festiwal, Krokus Jazz Festiwal, RCK Pro Jazz Festiwal, Azoty Tarnów Jazz Festiwal, Jazz Wolności Sopot 2016, Spacial Prisen pa UNG Nordic Jazz Contest. 

Double Universe to płyta, na której usłyszymy improwizacje oparte na twardych brzmieniach hard-bopu oraz kopenhaskiej awangardy, niekiedy inspirowane także polskim folklorem. Pojawią się też brzmienia ostre czerpiące z rockowych źródeł oraz swojskie, nawiązujące do folkowych grajków. Czterech uznanych jazzmenów o silnych osobowościach, tworzy w kwartecie kipiącą od energii, improwizowaną muzykę. Double Universe to album, którego zarejestrowanie wymagało nie tyle pracy reżysera dźwięku, co fotograficznego uchwycenia improwizacji. Ulotność brzmień wymagała od nas niestandardowego podejścia do jej nagrania – mówi Piotr Matla z Fundacji Polski Jazz, która jest wydawcą płyty – dodatkowo w studio mieliśmy czterech muzyków, z których każdy jest już uznanym na scenie liderem swojego autorskiego projektu. To mieszanka twórcza, ale też niezwykły ładunek energii. Muzyka zespołu skutecznie zestawia kontrasty zderzając ze sobą cztery silne i w pełni ukształtowane muzyczne osobowości, z których każda ma już swoje wypracowane brzmienie. Uporządkowany i wyważony perkusista Adam Zagórski stanowi przeciwwagę dla ekspresji i dzikości Maćka Kądzieli, którego saksofon nadaje kompozycjom dynamiki i ciepła jednocześnie. Frontmenów dopełniają Mateusz Gawęda, którego ekspresyjne piano zdaje się być akceleratorem dla indywidualnych stylów pozostałych muzyków oraz Damian Kostka (kontrabas) wnoszący do utworów tempo i porządek.

Warszawski koncert rozpoczyna trasę promującą płytę Double Universe. Koncert odbywa się w ramach projektu Polski 
Jazz 360° realizowanego przez Fundację Polski Jazz. Projekt propaguje muzykę jazzową ukazując jej różnorodność i oswajając z nią szeroką publiczność. Trasy koncertowe odbywające się w ramach projektu zapewniają dostęp do czołówki aktualnej sceny jazzowej także słuchaczom w mniejszych miastach. W instytucjach kultury w całej Polsce zobaczymy i usłyszymy wszystko to, co najbardziej aktualne w polskiej muzyce jazzowej: wielokulturowe muzyczne projekty i nieoczekiwane muzyczne połączenia, uznanych muzyków o ugruntowanej pozycji oraz najświeższe i najlepiej rokujące nowe twarze.

Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących 
z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszam także do obejrzenia krótkiego materiału video z rozmową z frontmenami formacji na temat płyty: https://youtu.be/7WyieP4eZ-o  
www.stronki.pl stat4u