REKLAMA


Internet, Telewizja, Telefon


Osoby online: 16

foto

Sejneńskie Pogranicze laureatem Europejskiej Nagrody Kultury Księżniczki Małgorzaty, przyznawanej przez Europejską Fundację Kultury z siedzibą w Amsterdamie.

 

Nagroda, której fundatorką jest Małgorzata Księżniczka Niderlandów, przyznawana jest za tworzenie kultury przyczyniającej się do pozytywnych zmian w Europie. Każdego roku wyróżnione zostają osoby lub organizacje, które poprzez różne formy ekspresji artystycznej i filozoficznej refleksji kształtują postawy wspólnotowości i otwartości w Europie.


Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. John Akomfrah (brytyjski pisarz i reżyser filmowy), Borka Pavićević (serbska dramaturg i działaczka społeczna, założycielka Centrum Kulturowej Dekontaminacji w Belgradzie), Asli Erdogan (turecka pisarka i dziennikarka), Kretakor (węgierskie centrum sztuki współczesnej), Visual Culture Research Center (ukraińskie centrum badań nad sztukami wizualnymi będące platformą współpracy między naukowcami, artystami i działaczami społecznymi), Teatro Valle Occupato(włoski zespół teatralny, który chcąc zapobiec prywatyzacji rzymskiego teatru, rozpoczął strajk okupacyjny, później uspołecznił tę przestrzeń rozpoczynając w niej działalność artystyczną i społeczną na nowych zasadach - współpracy pracowników i widzów), Luc Mishalle (saksofonista i kompozytor, dyrektor MET-X - muzycznego centrum w Brukseli), Stuart Hall (pochodzący z Jamajki kulturoznawca, działacz polityczny i społeczny) i Navid Kermani (niemiecki pisarz i orientalista).


W 2018 roku przypada jubileuszowa dziesiąta edycja Nagrody, która po raz pierwszy wędruje do Polski. Tegoroczne rozdanie odbywa się pod hasłem „Odważni obywatele”. Europejska Fundacja Kultury pragnie w ten sposób dostrzec i promować odważnych liderów zmian kulturowych, którzy inspirują tworzenie trwałych alternatyw społecznych, otwartych na wizję integracji europejskiej.


Niezależne, międzynarodowe jury, którego posiedzenie odbyło się w Amsterdamie w dniach 8-9 stycznia, wybrało jako tegorocznych laureatów Pogranicze oraz Forensic Architecture. Laureaci otrzymają po 25 tysięcy Euro. Obie organizacje zostały nagrodzone za determinację w zajmowaniu się – choć w różnej skali i w odmienny sposób – najpilniejszymi wyzwaniami współczesności.

Pogranicze zostało docenione za ocalanie poprzez sztukę wielokulturowych tradycji i przywracanie ich społeczeństwu za sprawą innowacyjnych form sztuki i edukacji oraz pracy z młodym pokoleniem. W uzasadnieniu Nagrody czytamy: Pogranicze przez 28 lat swojej działalności stało się żywą, kulturalną agorą, przestrzenią pracy nad pamięcią oraz centrum refleksji nad złożoną historią i tradycją Sejn, Polski i obszarów pogranicza Unii Europejskiej.


Ceremonia wręczenia Nagrody przez byłą przewodniczącą Europejskiej Fundacji Kultury, Jej Wysokość Księżniczkę Niderlandów Małgorzatę, odbędzie się 16 maja 2018 roku w teatrze Stadsschouwburg w Amsterdamie. W ramach przygotowań do uroczystości wręczenia Nagrody, zespół EFK odwiedzi Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Powstanie także krótki film prezentujący pracę Pogranicza.


Źródło: Ośrodek "Pogranicze-sztuk, kultur, narodów"


KOMENTARZE


www.stronki.pl stat4u